Muhammed Röportaj


1. Merhaba Muhammed Bosna Hersekte eğitim almaya nasıl karar verdin? nasıl araştırma yaptın? Ayrıca organizasyon ile ilgili görüşlerin neler?

2. Bosna Hersekte okuyacak olduğunuz Üniversitelerin denkliği var mıdır? YÖK tarafından tanınmaktamıdır.

3. Bosnada hangi bölümde okuyacaksın?

4. Türkiyeden Bosnada eğitim almak isteyenlere neler söylemek istersin?

5. Eurostarın hizmetlerinden memnun musun?

Bosna Hersekte Yaşam ve Eğitimin Amaçları Nelerdir?

Alman Romantik şair Friedrich Rochlitz “Neşeye Övgü” şiirinde evreni “neşeli” bir yer olarak tanımlar. Bu fikri, hayatın amaçları olduğunu ve insanların anlamlı ve mutlu bir hayat sürebilmeleri için bunları bilmeleri gerektiğini sözleriyle aktarır. İnsanların yaşamları boyunca sahip olmaları gereken değerleri öğrenmeleri için eğitim şarttır.

“Hayat” kelimesi, varoluşun kendisinin içsel bir değerini akla getirir. Birçok filozof hayatın ne olduğunu ve hayatımızı buna göre nasıl yaşamamız gerektiğini tartışmıştır. Hayatla ilgili en ünlü fikirlerden biri, hayatın onu yaratmaktan başka bir anlamı veya amacı olmadığını savunan “varoluşçuluk” olarak bilinir. Hayatın, ancak kendimiz ve toplum için anlam yaratmak için ne yapmamız gerektiğini anladığımızda bir amacı vardır. Başka bir deyişle, insanların iyi bir yaşam sürmeleri için mutluluğa ve güvenliğe ulaşma hedefleri konusunda eğitilmesi gerekir.

Eğitim, insanların yaşamları boyunca hangi değerleri korumaları gerektiğini öğrenmelerine yardımcı olabilir. Örneğin, bazıları maddi zenginliğe manevi gelişimden daha fazla değer verebilir. Diğerleri, belirli bir beceri setinden yoksunlarsa, yeterince eğitimli olmadıklarına inanabilirler. İnsanlar ideallerini anlamalı, böylece hayatlarını buna göre planlayabilir ve hedeflerine ulaşmada başarıya ulaşabilirler. Ayrıca, eğitim kurumlarının bu fikirlere değer vermek ve uygun dersleri öğrenmek için elverişli bir ortam sağlaması çok önemlidir.

Bosna ve Hersek’teki iki eğitim sistemi birçok yönden benzerdir, ancak bazı yönlerden de farklıdır. Bosna-Hersek’in eğitim sistemi ilhamını Avrupa modelinden alıyor ve temel odak noktası mesleki eğitim veya genel bilgi edinmeden ziyade akademik başarıya odaklanıyor. Öğrenciler genellikle ilköğretimde 10 yıl geçirirler, ardından ortaokulda dil, matematik, fen bilimleri, coğrafya, ekonomi ve sosyal bilgiler gibi farklı derslerin yanı sıra İngilizce, Fransızca, Almanca ve İngilizce gibi daha akademik derslere çalıştıkları üç yıllık bir dönem geçirirler. yakında. Ortaokulun sonunda, öğrenciler üniversite düzeyinde tercih ettikleri çalışma alanına bağlı olarak tıp, hukuk veya askerlik gibi farklı çalışma dalları arasında seçim yapabilirler – lisans eğitimi – öğrenciler lisans derecesi ile mezun olmadan önce üç yıl daha sürer (lisans eğitimi). Üniversite mezunu).

Yaşam değerleri, insan mutluluğu, sağlığı ve temiz hava için esastır;l-. Vatandaşları hayata hazırlamak için eğitim şarttır; fakat; onlara mutlu olmayı öğretmediği için vatandaşların mutluluğunu belirlememelidir. Bosna okullarındaki öğrenciler, diller gibi çeşitli akademik konuları öğrenirler, ancak aynı zamanda genel bilgi edinme yerine akademik başarıya çok fazla odaklanarak belirli kariyer yollarına karşı önyargılı olurlar. Bosna-Hersek, yaşam eğitimine doğru bir bakış açısı sağlamanın yanı sıra, vatandaşlarını eleştirel düşünme veya sözlü sunum becerileri gibi yurttaşlık becerileri konusunda eğitmeyi de düşünebilir. Bu tür beceriler, yabancı ülkelerle daha iyi etkileşim kurmalarına yardımcı olurken aynı zamanda mesleki fırsatlarını da geliştirecektir.

Genel olarak, her iki sistemin de aynı hedeflere yönelik çalıştığı ancak bu hedeflere ulaşmak için farklı yaklaşımlara sahip olduğu görülmektedir. Daha mutlu bir topluma sahip olmak için vatandaşların kendilerini neyin mutlu ettiğinin farkında olmaları ve hayatlarını buna göre planlayabilmeleri gerekir. Ayrıca, kendilerini mutlu eden her şeyi başarılı bir şekilde takip edebilmeleri için güçlü zihniyetler geliştirmek için uygun şekilde eğitilmeleri gerekir.

 

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!