Galeri

Saraybosna Üniversitesi

Saraybosna Üniversitesi, Bosna-Hersek’teki en eski üniversitedir. 1868 yılında kurulan üniversitenin şu anda Bosna-Hersek’ten yaklaşık 26.000 öğrencisi ve 160’tan fazla ülkeden yaklaşık 100 uluslararası öğrencisi bulunmaktadır. Üniversitenin ana kampüsü Saraybosna’nın Bosanska Gradistina semtinde yer almaktadır. Üniversitenin ayrıca Tuzla ve Zenica’da iki kampüsü daha bulunmaktadır.

Savaş sırasında üniversite, Bosnalı Sırp güçlerinin bombardımanına hedef olması nedeniyle büyük ölçüde etkilendi. Ayrıca bu süre zarfında öğrencileri hedef alan birçok şiddet olayı yaşandı. Sonuç olarak, birçok öğrenci okula gitmek yerine ülkeyi terk etmeyi veya evde kalmayı tercih etti. Bosna Savaşı, kayıtlarda ciddi düşüşler, fakülte sıkıntısı ve ders kitabı ve ekipman sıkıntısı dahil olmak üzere üniversite hayatını çeşitli şekillerde etkiledi. Bu zorluklara rağmen, üniversite tüm savaş dönemi boyunca, hatta Bosna hükümet birlikleri ile Bosnalı Sırp güçleri arasında Saraybosna civarındaki çatışmalar sırasında bile işlevini sürdürmeyi başardı ve sınıflara açık kaldı.

Çatışma nedeniyle aylarca kapalı kalmanın yanı sıra, şehrin altyapısına yönelik bombardıman ve bombalı saldırıların neden olduğu elektrik kesintileri nedeniyle bu dönemde derslere de ara verildi. Bu elektrik kesintileri sırasında, bazı öğrenciler derslerini devam ettirmek için mum veya portatif jeneratörler kullanırdı. Ancak, savaş koşullarının neden olduğu kesintilere rağmen, çoğu öğrenci eğitimden tamamen vazgeçmek yerine sorunlarını sahada çözmeyi tercih etti. Bu tutum, onların Bosna ve Hersek için daha iyi bir gelecek arzusunu yansıtıyor – bu ancak yüksek öğrenim yoluyla elde edilebilecek bir şey. Sonuç olarak, bu öğrenciler zorlu savaş koşullarına rağmen eğitimlerini tamamlamak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar.

Hem okulda hem de evde ekstra işlerde çalışarak yıllarca süren sıkı çalışmanın ardından, çoğu üniversite mezunu, bir yıldan daha azını gerektiren işleri bulmayı zor buluyor. Dört yıllık üniversite diploması, şu anda mevcut olan bu eğitim düzeyine sahip yeterli sayıda uygun başvuru sahibi olmadığı için. Lisans derecesine sahip üniversite mezunlarının çoğu, muhasebeci veya denetçi olarak iş bulmayı daha kolay bulur; satış Müdürü; gazeteci; insan kaynakları uzmanı; mühendis; veya eczacı, işletme yönetimi veya psikoloji gibi belirli alanlarda resmi eğitim almamış sadece akademik bir dereceye veya yüksek öğrenim niteliklerine sahip biri. Sonuç olarak, olası Saraybosna Üniversitesi (ve diğer Bosnalı) kolej/üniversite mezunları için hangi alan(lar)ı takip edeceklerini göz önünde bulundurarak bu tür pozisyonlara başvurmadan önce ilgili iş deneyimi kazanmaları akıllıca olacaktır, çünkü bu tür pozisyonlara başvurmadan önce bu tür istihdamı elde etmeyi zor bulacaklardır. uygun bir iş deneyimi öncelikle kendi kemerleri altında!

Mevcut birçok öğrencinin derse gitmeyi bırakmasına neden olan yukarıda açıklananlar gibi savaş koşullarıyla başa çıkmanın yanı sıra, mevcut Saraybosna Üniversitesi öğrencileri, karşılaştırıldığında sahada çalışmayı tercih ediyor. Avrupa’nın her yerindeki üniversiteler bu küreselleşme çağında benzer krizlerle vuruldu!

Eurostar Yurtdışı Danışmanlık Hizmeti Sizlerin Sonuna Kadar Yanınızda

Siz değerli öğrencilerimizi yanımızda olmasından çok memnunuz ve sizler ile gurur duyuyoruz. Her biriniz geleceğin ışığısınız. Bizler Eurostar ekibi olarak sizlere danışmanlık hizmetimiz boyunca her türlü soru ve sorunlarınızı çözmekten son derece memnunuz. Yurtdışı ve yurtiçi işlemlerinize sağlamış olduğumuz kolaylık ile birlikte sizlerin geleceğini garanti altına aldık. Şimdi ise sizlerin tek yapması gereken şey eğitim hayatınızı yurt dışında daha keyifli, eğlenceli ve öğretici bir hale getirmek. Hizmet kapsamı boyunca sizlerin çekmiş olacağı zorlukların farkında olduğumuz için en uygun ve profesyonel çözümleri sizlere anlatıyor ve yanınızda sizlere destek oluyoruz. Amacımız sizleri daha değerli kılmak ve değerinizi kat ve kat geleceğe taşımak. Kendinizi daha iyi bir şekilde geliştirmek ile beraber bizden almış olacağınız tüm danışmanlık hizmeti boyunca yanınızda olup tüm problemlerinizi kendi problemlerimiz gibi görüp çözüme ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!