Bosna’da Üniversite Denklik

Bosna’da Üniversite Denklik

Bosna’da üniversite denklik vardır. Bosna Hersek üniversitelerinin sunduğu kolaylıkları kısaca sıralarsak; sınav zorunluluğu yoktur. Yani bir sınava girip belli bir taban puanı almanız ve sıralamaya girmeniz, sonra da bu sırlamaya göre istedikleriniz arasından bir yere yerleşmeye hak kazanmanız gerekmiyor. Sadece bu madde bile ne kadar güzel bir kolaylık değil mi? İkinci kolaylık ise alan zorunluluğu yoktur. Yani lisede hangi alandan mezun olursanız olun Bosna Hersek Üniversitelerinde istediğiniz bölümde okuyabilirsiniz. Sadece lisede istediği alana gidemeyip de istemediği alanlarda okumak zorunda olanların sayısını düşünün. Avantajları ise o kadar çok ki… Tarihimizin ortaklığı ve kültürlerimiz ile kardeş ülkemiz Bosna Hersek üniversitelerinde okurken uyum sorunu yaşamayacaksınız.

Uluslararası geçerliliğe sahip mavi diploma ile Avrupa ülkelerinde başka hiçbir işleme gerek kalmadan istediğiniz yerde diplomanızla çalışabileceksiniz. Bu ise size işiniz hakkında hiçbir sınırlamanın olmayacağını gösterir. Diğer avantajı ise uluslararası bir eğitim ortamı ile kendinizi daha da çok geliştirebilirsiniz. Bosna Hersek üniversitelerinde eğitim Boşnakça yapılır. Bunun için 1 yıl hazırlık okuyup Boşnakça ve İngilizce öğrenebilirsiniz. Böylece İngilizce ve isterseniz diğer diller için oldukça çok pratik yapabilirsiniz. Bu ise özellikle ülkemizde özel sektör için çok büyük bir avantajdır. Eğer ülkemizde kamu kurumlarında çalışmak istiyorsanız. Aklınızdaki soru Bosna’da üniversite denklik olacaktır. Cevabı ise evet denklik var. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerine gelerek bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirisiniz.

Denklik nedir? Yurt içindeki üniversiteler Yüksek Öğretim Kurulu’na ( YÖK) bağlıdır. Yurt içindeki bir üniversiteden aldığınız diploma ile üniversite mezunu sayılırsınız. Ancak yurt dışında bir üniversiteden diploma almışsanız bu diplomanın Türkiye’de geçerli olması için Yüksek Öğretim Kurulu tarafından okuduğunuz üniversitenin onaylanması gerekir. Bu şekilde diplomanızı yurt içinde rahatça kullanabilirsiniz. Yurt dışında öğrenim görenlerin büyük çoğunluğunun en çok tedirgin olduğu konu denklik konusudur. Tekrar söyleyecek olursak birçok üniversitenin denkliği bulunuyor. Uluslararası Travnik üniversitesi gibi hemen hemen bütün özel ve devlet üniversitelerinin denkliği bulunuyor. Sizlere merak ettiğiniz her şeyi anlatmak için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerimizde ağırlamak isteriz. Yine de isterseniz Bosna’da üniversite denklik hakkında YÖK’e sorabilirsiniz.

Üniversitenin Konumu