Bosna’da Üniversite Denklik

Bosna’da Üniversite Denklik

Eğitim gördüğünüz üniversiteden mezun olduktan sonra kendi ülkenizde çalışma alanında denklik almanız gerekir.

Bosna’da Üniversite Denklik

Bosna’da üniversite denklik vardır. Bosna Hersek üniversitelerinin sunduğu kolaylıkları kısaca sıralarsak; sınav zorunluluğu yoktur. Yani bir sınava girip belli bir taban puanı almanız ve sıralamaya girmeniz, sonra da bu sırlamaya göre istedikleriniz arasından bir yere yerleşmeye hak kazanmanız gerekmiyor. Sadece bu madde bile ne kadar güzel bir kolaylık değil mi? İkinci kolaylık ise alan zorunluluğu yoktur. Yani lisede hangi alandan mezun olursanız olun Bosna Hersek Üniversitelerinde istediğiniz bölümde okuyabilirsiniz. Sadece lisede istediği alana gidemeyip de istemediği alanlarda okumak zorunda olanların sayısını düşünün. Avantajları ise o kadar çok ki… Tarihimizin ortaklığı ve kültürlerimiz ile kardeş ülkemiz Bosna Hersek üniversitelerinde okurken uyum sorunu yaşamayacaksınız.

Uluslararası geçerliliğe sahip mavi diploma ile Avrupa ülkelerinde başka hiçbir işleme gerek kalmadan istediğiniz yerde diplomanızla çalışabileceksiniz. Bu ise size işiniz hakkında hiçbir sınırlamanın olmayacağını gösterir. Diğer avantajı ise uluslararası bir eğitim ortamı ile kendinizi daha da çok geliştirebilirsiniz. Bosna Hersek üniversitelerinde eğitim Boşnakça yapılır. Bunun için 1 yıl hazırlık okuyup Boşnakça ve İngilizce öğrenebilirsiniz. Böylece İngilizce ve isterseniz diğer diller için oldukça çok pratik yapabilirsiniz. Bu ise özellikle ülkemizde özel sektör için çok büyük bir avantajdır. Eğer ülkemizde kamu kurumlarında çalışmak istiyorsanız. Aklınızdaki soru Bosna’da üniversite denklik olacaktır. Cevabı ise evet denklik var. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerine gelerek bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirisiniz.

Denklik nedir? Yurt içindeki üniversiteler Yüksek Öğretim Kurulu’na ( YÖK) bağlıdır. Yurt içindeki bir üniversiteden aldığınız diploma ile üniversite mezunu sayılırsınız. Ancak yurt dışında bir üniversiteden diploma almışsanız bu diplomanın Türkiye’de geçerli olması için Yüksek Öğretim Kurulu tarafından okuduğunuz üniversitenin onaylanması gerekir. Bu şekilde diplomanızı yurt içinde rahatça kullanabilirsiniz. Yurt dışında öğrenim görenlerin büyük çoğunluğunun en çok tedirgin olduğu konu denklik konusudur. Tekrar söyleyecek olursak birçok üniversitenin denkliği bulunuyor. Uluslararası Travnik üniversitesi gibi hemen hemen bütün özel ve devlet üniversitelerinin denkliği bulunuyor. Sizlere merak ettiğiniz her şeyi anlatmak için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerimizde ağırlamak isteriz. Yine de isterseniz Bosna’da üniversite denklik hakkında YÖK’e sorabilirsiniz.
#bosnadaüniversitedenklik
#bosnahersekyökdenkliği

Üniversitenin Konumu

Bosna Hersekte Üniversite Denkliğinin En Güzel Yanları Nelerdir?

Bosna-Hersek’teki üniversite denklik programları, üniversite öğrencilerinin bilgi edinmeleri için iyi bir yoldur. Öğrencilerin üniversite deneyimlerinden elde ettikleri fırsatları kaybetmeden eğitimlerini tamamlamalarına olanak tanır. Üniversite yerine üniversite denkliğini tercih eden öğrenciler, üniversite not ortalamalarını koruyabilir ve programı tamamlarken çalışmaya devam edebilirler. Bu, tam zamanlı bir iş için birkaç yıl beklemek yerine üniversiteden hemen sonra çalışmaya başlamak isteyen öğrenciler için harika bir alternatiftir.

Bosna Hersek’teki üniversite eşdeğer programları öğrencilere bilgi edinmeleri için esnek bir yol sağlar. Üniversite denklik programlarının çoğu yarı zamanlıdır ve öğrencilerin tam zamanlı bir işte çalışırken bir eğitim programını tamamlamalarına izin verir. Bu, özellikle eğitim eksikliği nedeniyle işlerini kaybetmek istemeyen yeni üniversite mezunları için yararlıdır. Tam zamanlı bir işi sürdürürken programı tamamlamalarına izin vermek, her öğrencinin eğitim deneyimini en üst düzeye çıkarır. Bunu yapmak, uygun bir iş bulmak ve para kazanmaya başlamak için okulu yeterince erken bitirmelerini sağlar. Bunu yapmak, öğrencileri üniversite sonrası kariyer seçeneklerinden de memnun eder; pek çoğu boş boş boş boş oturmaktansa çalışmayı tercih eder.

Üniversite denkliği, çeşitli nedenlerle alternatif eğitim biçimlerinden daha iyidir. Birincisi, üniversite not ortalaması, üniversite yerine alternatif bir program yaparak etkilenmez. Bunu yapmak aynı zamanda yeni üniversite mezunlarının istihdam edilmesini sağlar; Çoğu işveren, aynı zamanda devam etmekte olan alternatif bir eğitim biçimi olmadıkça, yeni üniversite mezunlarına işsiz bakmaz. Bunu yapmak aynı zamanda her öğrencinin üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulma şansını en üst düzeye çıkarır; Üniversite yerine alternatif bir programı tamamlayanlar için istihdam seçenekleri çok daha iyi. Bu avantajların uygulanması, birçok aday öğrenciyi üniversite yerine üniversite denkliğini seçmeye yöneltmektedir; iş hayatlarını eğitim hayatları kadar yoğun tutmalarını sağlarken, kazançlı istihdam yoluyla bilgi edinmelerini sağlar

Üniversite denkliği başka bir nedenden dolayı üniversiteden daha iyidir. Pek çok aday öğrenci, üniversite aracılığıyla bilgi edinmenin mezun olduktan sonra kariyer beklentilerini iyileştireceğine inanmaktadır – bu mutlaka doğru değildir. İşverenler, üniversite aracılığıyla kazanılan bilgiye, alternatif bir program aracılığıyla kazanılandan çok daha fazla değer verir – ancak her ikisi de uygulamada yeterince esnekse, her ikisi de aynı bilgi tabanına yol açabilir. Bunu başarmak için hala üniversite eğitimi gereklidir, ancak önce alternatif bir programla başlamak, her öğrencinin üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulma şansını en üst düzeye çıkarabilir.

Üniversite denklik programları, onu yakın dönem için iyi bir yol haline getiren çeşitli avantajlar sunar. üniversite mezunları bilgi edinmek ve okulu bitirdikten hemen sonra çalışmaya başlamak için. Eşdeğeri yerine üniversiteyi seçen öğrenciler, kolej not ortalamalarını koruyabilir, okul boyunca tam zamanlı çalışabilir ve bu avantajlar her şeyden önce düşünüldüğünde mezun olduklarında çok daha iyi iş fırsatları bulabilirler.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi- Mavi Han/ İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!