Bosna Hersek Üniversiteleri


Bosna Hersek Üniversiteleri | Point Yurtdışı Eğitim Mimarlık ve İnşaat Mühendislik Klip

Bosna Hersekte Mühendislik Okumanın Büyük Önemi!

Bosna-Hersek, Güneydoğu Avrupa’da bulunan bir ülkedir. İki özerk ulus ve on ilçeden oluşur. Ülke bir zamanlar mühendisliğe katkılarından dolayı uluslararası tanınırlık kazanmış bir ülke olan Yugoslavya Krallığı’nın bir parçasıydı. Birinci Dünya Savaşı sırasında, Yugoslavya, büyük miktarlarda askeri donanım üretmesiyle uluslararası olarak tanındı. Ancak savaşın ardından Yugoslavya bir mühendislik işgücü açığıyla karşı karşıya kaldı ve eşdeğer bir beceri seti olmadan komşu ülkelerle rekabet etmekte zorlandı. Bugün Bosna-Hersek ekonomisi büyük ölçüde uluslararası ticaret, bankacılık ve turizm sektörlerine bağımlıdır. Bu zorlu ekonomik ortamda hayatta kalabilmek için Bosna-Hersek, yabancı yatırımları güvence altına almak ve yeniden yapılanma çabalarına fon sağlamak amacıyla kaliteli mallar üretmeli ve ihraç etmelidir. Neyse ki, tüm mühendislik disiplinleri Bosna-Hersek’in yeniden inşası için kritik olarak tanımlandı.

2002’de Dünya Bankası, Bosna-Hersek’in hem kamu hem de özel sektörden gelen talebe kıyasla 13.700 mühendis açığı olduğunu bildirdi. Bosna’da mühendislik programları olan bazı üniversiteler olmasına rağmen – Saraybosna Üniversitesi gibi – mezunların çoğu, kendi çalışma alanlarındaki yetersiz eğitim nedeniyle vasıfsız veya yarı vasıflı işlere girmektedir. Bu “mühendis açığı”, Bosna’nın ham yeteneğini ülkenin mevcut ekonomik iklimine uyum sağlayabilen kaliteli profesyonellere başarılı bir şekilde dönüştürmesi için bir zorluk yaratıyor. Bu sorunu çözmek için Bosnalı mühendisler, rekabetçi bir fiyat noktasında yüksek kaliteli ürünler yaratabilmeleri için 3D baskı gibi yeni teknolojilerde nasıl ustalaşacaklarını öğrenmelidir. Buna ek olarak, Bosnalı mühendisler, Alman Teknik İşbirliği (GIZ) tarafından yürütülenler gibi uygun eğitim değişim programları kapsamında yurtdışında eğitim almayı düşünmelidir. Bunu yapmak, Bosnalı mühendislerin Bosna mallarına olan talebin arzı aştığı güçlü Avrupa pazarlarında deneyim kazanmalarına yardımcı olacaktır!

Bosnalı mühendislerin başarıyı yakaladıkları alanlardan biri, “ikili kullanım” veya “dua” alanında çalışan şirketlerdir. hem askeri teçhizat hem de otomobil, makine vb. sivil mallar üretmektedir. Bu alanda çalışan şirketler, hareket veya sıcaklık stabilizasyon sistemleri veya elektronik kontrol üniteleri (ECU’lar) gibi karmaşık tasarım özellikleriyle birlikte sıkı teslim tarihlerine sahip olmaları ile karakterize edilir. Askeri endüstri için karmaşık ekipman üretmenin yanı sıra, çift kullanımlı şirketler, katı son tarihler altında çalışan diğer şirketler için bileşenler de üretebilir – bazen birkaç gün içinde! Örnek olarak, Tesla elektrikli arabaları şu anda satışta çünkü Bosnalı mühendisler Tesla’nın üretim son tarihini karşılamak için fazla mesai yaptı – tasarım dosyalarını aldıktan sonraki dört ay içinde Bosna yapımı bileşenleri kullanarak bir elektrikli araba yarattı! Bu koşullar altında çalışırken – genellikle “çatışma zamanı” olarak bilinir – mühendislerin işlerine başlamadan önce uygun eğitim almaları çok önemlidir. Bu, işverenlerinin gerektirdiği sıkı kalite kontrol prosedürlerine bağlı kalarak aşırı süreler altında nasıl verimli çalışılacağına dair eğitimi içerir!

Mühendislik, diğerlerinin yetersiz eğitim veya yetersiz eğitim nedeniyle başarılı olamadığı zor zamanlarda kilit bir meslek olmuştur. geleceğin mühendislerinden teknik bilgi. Bosna bugün benzer sorunlarla karşı karşıya olsa da – özellikle eğitimli profesyonellerin eksikliği göz önüne alındığında – bu zorlukların üstesinden gelebilecek geleceğin Bosnalı mühendisleri için eğitim fırsatları var! Önümüzdeki yıl, seçtikleri mesleklerde başarılı olmak isteyen genç Boşnaklar için heyecan verici fırsatlarla dolu olacak! İlk adım, zorlu ekonomik koşullar altında gelişen birçok çift kullanımlı şirketten birinde kazançlı bir iş bulmadan önce, Bosna’nın birkaç mühendislik üniversitesinden birinden akredite bir mühendislik diploması almak olacaktır – Saraybosna Üniversitesi buna bir örnektir!

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!