Bosna Hersek Üniversiteleri | Öğrenci Çağlanur


1. Uluslararası Travnik Üniversitesi ve Point Yurtdışı Eğitiminin ortak projesi olan Türkçe eğitimden bahseder misin?

2. Uşluslararası Travnik Üniversitesi YÖK tarafından tanınıyor mu?

3. Konaklama şeklinizden ve Travnik Şehrinden bahseder misiniz?

4. Seneye Türkiyeden Türkçe eğitim almak için Uluslararası Travnik Üniversitesine eğitim almaya gelicek olan öğrencilere bu Üniversiteyi önerir misiniz?

Uluslararası Eğitimin Önemi ve Bosna Hersek

Uluslararası okullar, kendi ülkelerinde yerel dilden farklı bir dilde eğitim veren devlet veya özel okullardır. Uluslararası okulların çoğu büyük şehirlerdedir, ancak 10 yaşın altındaki çocuklar için uluslararası ilkokullar da vardır. Dünya çapında yaklaşık 150 milyon çocuk uluslararası okullara devam etmektedir ve bunların yaklaşık 70 milyonu gelişmekte olan ülkelerdendir. Uluslararası bir okulda eğitim tamamen kendi ülkesinde veya tamamen yurtdışında olabilir. Uluslararası eğitimin hem yerli hem de yabancı öğrenciler için birçok faydası vardır. Eğitim sistemi esnektir ve farklı kültürel geçmişlerden gelen öğrencileri barındırabilir. Ek olarak, yerel işverenlere farklı ülkelerden vasıflı işgücüne erişim sağlar.

Günümüzde iş rekabeti arttıkça birçok ülke işgücünü artırmak için uluslararası eğitim sunmaktadır. Buna ek olarak, eğitimli bir nüfus, daha iyi işler ve işletmeler yaratarak bir ulusun ekonomisini güçlendirir. Yurtdışındaki öğrenciler genellikle lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim görürler. Dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde mühendislik, tıp, hukuk ve işletme gibi konuları okumayı seçebilirler. Bazı üniversitelerin diğer ülkelerde de uluslararası öğrencilerin üniversite personelinin doğrudan gözetimi altında tam zamanlı eğitim alabilecekleri uydu kampüsleri vardır. Buna ek olarak, bazı üniversitelerin yerel işverenlerle ortaklıkları vardır ve denizaşırı öğrenciler eğitimleri sırasında yerel işletmelerle staj yaparlar. Bu, hem denizaşırı öğrenciler hem de yerel personel için eğitim deneyimini geliştiren eğitim kurumları ve işletmeler arasında yakın bir bağlantıyı teşvik eder

Bosna ve Hersek, yıllar boyunca uluslararası okullarla olan birçok ortaklığından büyük ölçüde yararlanmıştır. Ülkenin ilk eğitim kurumu, 1386 yılında Sırp keşiş Scholastica tarafından 6-12 yaş arası erkek ve kız çocukları için bir ilkokul olarak kurulmuştur. O zamanlar Boşnakça hala sadece konuşulan bir dilken, bu ilkokulda Latince okul dili olarak kullanılıyordu (1). Boşnakça şimdi Bosna-Hersek’in resmi dili olmasına rağmen, Latince tarihsel önemi nedeniyle hala eğitimsel bir değere sahiptir – bugün hala Bosna’daki birçok lisede kullanılmaktadır (2).

Herhangi bir uluslararası eğitim sisteminin ayrılmaz bir parçası, tüm kayıtlı öğrenciler için küresel vatandaşlık eğitimidir – bu, onları kendi ülkelerinde kültür, ticaret, diplomasi vb. yoluyla küresel olarak nasıl işlev görecekleri konusunda eğitir. Bu küresel vatandaşlık eğitimi, kayıtlı öğrencilere küresel olayları nasıl anlayacaklarını öğreterek ülkelerinin politikalarına buna göre katkıda bulunabilmelerini sağlar. Örneğin, başka bir ülkede şiddetli protestolar meydana gelirse, bu bilgiyi bir ders planına dahil etmek, öğrenci grubunu yerel olarak en iyi nasıl yanıt verileceği konusunda eğitmeye yardımcı olabilir. Uluslararası eğitim almış insanlar, milletlerinin kültürünü, ekonomik büyümesini, sosyal sistemini vb. geliştirmek için adımlar atmaları gerektiğini anlarlar.

Eğitim tüm gelecek nesiller için gereklidir, hem yerel hem de uluslararası eğitimli insanlar bunu anlar. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerde, yerel, uluslararası veya çift mirasa sahip öğrencilerin, üniversite personeli tarafından doğrudan gözetim altında tam zamanlı olarak çalışabilecekleri birkaç uluslararası ortaokul vardır. Bu küresel fikirli bireyler, nerede doğmuş olurlarsa olsunlar, çocuklarının kaliteli eğitime erişmelerini isterler, böylece kendileri de küresel vatandaşlık elde edebilirler.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!