Bosna Hersek Üniversiteleri | Öğrenci Buse


1. Karşılama ve organizasyon ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

2. Türkçe eğitim ve hocalarınız hakkında düşünceleriniz nelerdir?

3. Türkçe eğitim verilen Uluslararası Travnik Üniversitesini YÖK denkliği var mı?

4. Travnik şehri için düşüncelerin ve izlenimlerin nelerdir?

5. Seneye Türkiyeden Türkçe eğitim almak için Uluslararası Travnik Üniversitesine eğitim almaya gelicek öğrencilere Üniversiteyi önerir misiniz?

6. Ailene akrabalarına söylemek istediğin birşeyler var mı?

YÖK ve Bosna Hersek Arasındaki Denklik Sistemi Nasıl Çalışır?

YÖK, eğitim ve mesleki eğitimde uluslararası işbirliğini düzenleyen uluslararası bir kuruluştur. YÖK, I. Dünya Savaşı’na yanıt olarak 1923’te kuruldu. Merkezi Polonya’nın Varşova kentinde bulunan YÖK’ün hemen hemen her ülkeden üyesi var. 2013 yılında YÖK, denklik sistemi adı verilen yeni bir eğitim yeterlilik sistemini benimsemiştir. Denklik sistemi, farklı eğitim sistemlerine sahip ülkelerin birbirlerinin niteliklerini tanımalarına ve dereceler vermelerine olanak tanır.

YÖK ve Bosna Hersek’in tarihlerinde ve ülkelerinde pek çok benzerlik var. Hem YÖK hem de Bosna Hersek bağımsız ülkeler ve BM üyesidir. Her ikisinin de hükümetlerini, eğitim sistemlerini, siyasi sistemlerini, vatandaşlıklarını, toprak sahipliğini, dilini vb. tanımlayan anayasaları vardır. Ayrıca her iki ülkenin de Bosna-Hersek Bilimler Akademisi (ASBiH) adında bir yüksek öğretim kurumu vardır.

YÖK ve Bosna-Hersek, Bologna Sürecine üye ülkelerdir. Bologna, ulusal sınırlar arasında öğrenci hareketliliğini koordine etmek için üniversiteler arasında bir anlaşmayı temsil eder. Bu nedenle, her iki ülkenin de Bologna üniversitelerinde kendi ülkeleri için onayladıktan sonra eğitim ve mesleki eğitimde uluslararası işbirliği için bir sistem benimsemesi mantıklıdır. İki sistem arasındaki temel fark, Bosna’nın İngilizceyi uluslararası dil olarak kullanmamasıdır; bunun yerine Latince kullanır. Ancak, Avrupa Birliği (AB) tarafından verilen diplomalarda olduğu gibi, bunlara eklenmiş İngilizce çevirilerle Latince kullanıldığında diğer kuruluşlar tarafından tanınma meydana gelebilir.

Yukarıdaki YÖK ve Bosna Hersek arasındaki karşılaştırmalara dayanarak, Her ikisinin de, herhangi bir ırk veya milliyet için ayrımcılık veya önyargı olmaksızın tüm insanlar için öğrenme fırsatları aracılığıyla dünya çapında barışı sağlamak için uluslararası işbirliğine dayalı benzer eğitim sistemlerini nasıl kurduklarını anlamak kolaydır.

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!