Bosna Hersek Üniversiteleri


1. Sizi tanıyabilirmiyiz?

2. Bize Uluslararası Travnik Üniversitesinin öğretmen kadrolarından biraz bahseder misiniz?

3. Türkçe eğitim veren Uluslararası Travnik Üniversitesinin ortak olarak yürütümüş olduğu Türkçe eğitim projesi hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

4. Seneye Türkiyeden Türkçe eğitim verilen Travnik Üniversitesine eğitim görmeye gelicek olan öğrenci ve öğrenci velilerine mesajlarınız nelerdir hocam?

Travnik Üniversitesi Türkçe Dil Desteği Eğtimi

TU olarak da bilinen Travnik Üniversitesi, Bosna Hersek’in orta bölgesinde yer alan bir eğitim kurumudur. TU, 1912 yılında Avusturya hükümeti tarafından kurulmuştur. Şu anda TÜ’de okuyan 10.000’den fazla öğrenci var. Üniversite, ekonomi ve sosyal bilimler, doğa bilimleri, hukuk, beşeri bilimler ve askeri bilimler alanlarında iki yıllık ve dört yıllık programlar sunmaktadır. Ayrıca üniversitenin öğretim üyeleri tarafından kurulan birkaç araştırma enstitüsü vardır. Bunun dışında TÜ’nün ayrıca TÜ’deki öğrencilerin akademik yaşamını denetleyen bir öğrenci konseyi vardır.

Travnik Üniversitesi, 1912 yılında Gymnasium universitatis travnicensis (Travnik Travnik Üniversitesi) adı altında kurulmuştur. Üniversite, Travnik şehrinin adını almıştır. Üniversite, Bosna-Hersek’in merkezinde yer almaktadır; kuzeyde Banja Luka, güneyde Zenica ve doğuda Gradača gibi diğer Bosna şehirleri ile çevrilidir. Stratejik konumu nedeniyle askeri bilimler okuyan insanlar için ideal bir eğitim kurumudur. Üniversite 17 fakülteden oluşmaktadır; her fakültenin farklı çalışma kursları sunan birkaç bölümü vardır. Bu derslerin bazı örnekleri arasında siyaset bilimi, tarih, İngilizce öğretimi, felsefe ve arkeoloji sayılabilir.

Üniversite yedi kolejden oluşmaktadır—bilim koleji; beşeri bilimler koleji; sanat koleji; hukuk fakültesi; ekonomi koleji; uluslararası kolej; askeri kolej – her biri bir rektör tarafından yönetilir. Her kolej, Boşnakça-Hırvatça-Sırpça-İngilizce-İtalyanca-Yunanca gibi farklı dillerde yazılmış kitapların bulunduğu kendi kütüphanesine sahiptir. Buna ek olarak, üniversite kampüsünde öğrencilerin ders çalışmak veya araştırma yapmak için kullanabilecekleri 10’dan fazla kütüphane bulunmaktadır. Öğrenciler, eğitim kurslarına bağlı olarak bu kütüphanelerden biri aracılığıyla kendi kendine çalışma veya bir öğretmenle çalışma arasında seçim yapabilir.

Bosna Hersek’te yıllar içinde savaş ve istikrarsızlık nedeniyle birçok Bosna üniversitesi kapanmış olsa da, TÜ iyi organize edilmiş ve öğrencilerinin akademik hayatı için gerekli kaynaklarla donatılmış olduğu için açık kalıyor. Öğrenciler, Bosna Hersek gibi demokratik bir ülkede bu prestijli eğitim kurumunda okurken deneyim kazanma fırsatı buluyorlar.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!