Bosna Hersek Eğitim Sistemi

Bosna Hersek Eğitim Sistemi

Bosna Hersek eğitim sistemi AB eğitim sistemine dayanır. Bu sebeple kalitesi de oldukça iyi olarak tanımlanmaktadır.

Bosna Hersek Eğitim Sistemi

Üniversitede lisans, yüksek lisans ya da doktora planları yapan gençler. Size tanıtmak istediğimiz ve profesyonel danışmanlık yapan bir kurum olarak kesinlikle kaçırmamanız gereken bir ülke ve üniversitelerini tanıtmak istiyoruz. Bosna Hersek ve üniversiteleri, kapılarını Türk öğrencilere açtı ve mutlaka bu fırsatı değerlendirmelisiniz. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak size kısaca Bosna Hersek eğitim sistemi hakkında bilgi vermek isteriz.

Genel anlamda ülkedeki eğitim sistemi ve üniversiteler:

Malum Eski Yugoslavya dan kopan ülkelerden biridir Bosna Hersek. Yugoslavya da okuma yazma oranı son derece yüksekti. Eğitime gerçekten önem veriliyordu. Köklü ve seçkin eğitim kurumları olan üniversitelerle öğrenciler donanımlı bir meslek eğitiminden geçiyordu. Bu durum aynı şekilde devam etmektedir. Eğitime son derece önem verilmektedir.

Bosna Hersek de eğitim ilkokulda başlar ve ilkokul süresi 9 yıl sürmektedir. Bundan sonra lise eğitimine geçilmekte olup ülkemizdeki gibi 4 yıldır. Bundan sonra öğrenciler eğitim planlarına göre üniversite eğitimi için devam etmekte ya da meslek hayatlarına atılmaktadır. Üniversite eğitimi Türk öğrencilerine de sonuna kadar açıktır. Bazı üniversitelerde ve fakültelerde sınav sistemi bulunmakta iken, çoğu Bosna Hersek üniversitesinde ise girişler Türk öğrencilere sınavsızdır.

Bosna Hersek te, Mostar Üniversitesi, Zenica Üniversitesi, Bosna Hersek tuzla üniversitesi, Bosna Üniversitesi, Doğu Saraybosna Üniversitesi, Saraybosna Üniversitesi bulunmaktadır. Hepsi de birbirinden seçkin ve modern eğitim uygulayan üniversiteleri bize danışarak seçebilirsiniz.

Kayıt süreleri, istenen belgeler, harç ödemeleri ve birçok bilgiyi, özetle merak ettiğiniz her bilgiyi öğrenci danışmanlarımızdan alabilirsiniz. Sevgili gençler, bilmelisiniz ki Bosna Hersek eğitim sistemi sizin için de kesinlikle doyurucu olacaktır. Sonuçta ülkenin bir Avrupa ülkesi olduğunu unutmayınız. Mezun olduğunuzda tüm AB ülkelerinde geçerli olan Mavi diplomalarınızı alacaksınız.

Bosna Hersek eğitim sistemi kalitesi bir yana, ülkede yaşam şartlarının çok kolay olduğunu belirtelim. Bir kere Bosna Hersek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Kolayca ve sorunsuz olarak giriş çıkış yapabilirsiniz. Tüm detayları almak üzere bürolarımıza kesinlikle uğraşın. Bu muhteşem gelecek fırsatını kaçırmayın. Hemen şimdi bizimle iletişime geçin.

Üniversitenin Konumu

Türk Vatandaşı olarak Bosna Hersekte Üniversite Okumak Neden Önemli?

Eski Yugoslavya olarak Bosna-Hersek ziyaret etmek, yaşamak ve okumak için harika bir yer. Güzel bir doğası, zengin bir kültürü ve tarihi ve modernleşmiş bir toplumu vardır. Ancak bu ülkede doğal güzelliğinden daha fazlası var; aynı zamanda üç milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyor. Bosna-Hersek’te eğitim almakla ilgileniyorsanız, bunun harika bir fikir olmasının bazı nedenlerini burada bulabilirsiniz.

Bir ankete göre Bosna-Hersek’ten çoğu insan şu anki ülkeleri yerine kendi ülkelerinde yaşamayı tercih ediyor. Doğal güzelliği yıl boyunca dünyanın her yerinden turistleri cezbetmektedir. Bosna diasporası dünya çapında yaklaşık iki milyon insanı temsil ediyor. Çoğunlukla ABD, Avustralya, Kanada, Almanya, Avusturya, Güney Afrika ve İtalya’da yaşıyorlar. Turizme ek olarak, tarım, hizmetler ve imalat Bosna ekonomisinin ana sektörleridir. Tarım Bosna ekonomisinin %20’sini oluşturuyor; sığır yetiştiriciliği en büyük ekonomik faaliyetidir.

Bosna Hersek, Dünya Bankası’na göre yüksek yaşam standardına sahip orta gelirli bir ülkedir. Bosna sterlini, diğer Euro üyelerinin para birimlerine göre Avrupa’nın en güçlü para birimlerinden biridir. Okulların %95’i hükümet veya UNICEF gibi özel kuruluşlar tarafından finanse edildiğinden Bosna-Hersek’te eğitim çok erişilebilir. Halk eğitimi, üniversiteler, politeknikler, akademiler veya meslek okulları gibi yüksek öğretim kurumları aracılığıyla okul öncesi düzeyde başlar. Bu eğitim fırsatları, Bosna üniversitelerinden daha kaliteli eğitim almak isteyen birçok uluslararası öğrenciyi cezbetmektedir. Uluslararası öğrenciler, UNEEK Üniversitesi’ndeki tüm öğrencilerin %70’ini oluşturmaktadır. Bu kurumlar, mezun olduktan sonra iş arayan uluslararası öğrenciler için faydalı olan İngilizce dil kursları sunmaktadır.

-Bosna Hersek, UNESCO Dünya Mirası Alanı web sitesine göre doğal güzelliği, yüksek akademik standartları ve ilerici sosyal politikaları ile tanınmaktadır. Her yıl mevsiminde turist çeken Plitvice Gölleri Milli Parkı gibi birçok güzel doğa parkına sahiptir. Tabiat parklarının yanı sıra 1526-1532 yılları arasında Hırvat ban Nikola Šubić Zrinski tarafından yaptırılan Visocica Kalesi gibi birçok tarihi mekan bulunmaktadır.

Bu gerçeklere dayanarak, Bosna Hersek’te okumak veya yaşamak isteyen herkes için neden faydalı olacağı açıktır! Orada okumak veya orada yaşamakla ilgili zorluklar olsa da – istikrarsız bir siyasi iklim gibi – bu zorlukların üstesinden yeterli özveri ile gelinebilir! “İhtiyaç buluşun anasıdır” sözünde olduğu gibi.

 

Puanla
[OY: 4 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!